Študijski terenski obisk partnerstva projekta CIRAN v Unescovem Globalnem geoparku Idrija
V torek 18. februarja 2025 smo v Geoparku Idrija gostili 31 predstavnikov partnerstva projekta CIRAN, ki ga 13 partnerjev iz 10 evropskih držav izvaja v okviru programa Horizon. Med obiskovalci je bila tudi gospa Özlem Adiyaman Lopes, višja programska vodja v Sektorju za naravoslovne vede pri UNESCO.
Projekt CIRAN se ukvarja s trajnostnim pridobivanjem ključnih surovin na zaščitenih območjih. Cilj je najti rešitve, ki omogočajo izkoriščanje teh virov, ne da bi pri tem škodovali naravi. Projekt razvija nova pravila in smernice, da bi bilo pridobivanje surovin bolj odgovorno in okolju prijazno.
V idrijski geopark so prišli na ogled dobre prakse v okviru partnerskega srečanja, ki se je sicer odvijalo v Ljubljani. Namen obiska je bil, da si pobližje ogledajo, kakšne posledice je pustilo 500-letno rudarjenje na okolico, kako so se v preteklosti spopadali z onesnaženjem, kako se je izvajalo zaprtje rudnika in kako remediacija okolja ter kakšno je stanje danes. Zanimal jih je tudi prehod iz industrijske dejavnosti v terciarno turistično dejavnost, od vpisa idrijske dediščine živega srebra na UNESCO Seznam svetovne dediščine do ustanovitve Geoparka Idrija ter izvajanja aktivnosti v okviru le-tega.
Vse to smo jim predstavili v okviru 2-urne predstavitve z diskusijo ter ogledom rudniške zbirke kamnin in mineralov iz rudnika živega srebra Idrija in ogledom rudniških strojev v jašku Frančiške. Dodatno so si na terenu vodeno ogledali še naravni znamenitosti Divje jezero in enojno tektonsko okno Strug ter jez pri Kobili, ki je tudi del Unescove svetovne dediščine.
Na mrzel zimski dan so se lahko pogreli s čajem, gerušem in oglarjevim požirkom iz Hiše zelišč, da niso bili lačni pa so poskrbeli Alojzija Strel s habancami in sladkimi potičkami, Nina Koščak s idrijskimi hundi ter Gostišče Barbara, kjer so med drugim poskusili njihove odlične žlikrofe.








