Vojna zgodovina
Politične in družbene spremembe so pustile svoj pečat na objektih nepremične dediščine na Idrijskem. Še posebej v času prve in druge svetovne vojne, iz katerih danes ostajajo vojaške poti, obmejne utrdbe, grobišča, itd. in nas opominjajo na bolečo bližnjo preteklost.
Ohranjene so:
- Partizanska tiskarna Slovenija, Vojsko
- Utrdbe in bunkerji pri Šebaljskem bajerju, Godovič
Partizanska tiskarna Slovenija, Vojsko
Status: Spomenik lokalnega pomena
Sklop lesenih barak za kuhinjo, strojnico, stavnico in knjigoveznico. Zgrajene leta 1944. Tiskarna ima svojo elektrarno. V osmih mesecih delovanja, v času vojne je Tiskarna Slovenija natisnila 313 različnih tiskov v več kot 1,3 milijona izvodih. Edini tiskani dnevni časopis kakega odporniškega gibanja v Evropi – Partizanski dnevnik.
Status: Spomenik lokalnega pomena
Pokopališče je obdano z nizkim zidom in ima nagrobne kamne v obliki svinčenk. Na svinčenkah so imena pokopanih. Pred pokopališčem je kamnit obelisk z vklesanim posvetilom.
Utrdbe in bunkerji pri Šebaljskem bajerju, Godovič
Status:/
Sledi italijanske okupacije po 1. svetovni vojni, ko so italijanski vojaki utrjevali rapalsko mejo z gradnjo kavern oz. bunkerjev, ki naj bi služili za obrambo v spopadih z jugoslovansko vojsko. Nikdar niso služli svojemu namenu, saj do spopada ni prišlo. Ohranjena je trasa poljske železnice Logatec- Idrija-Trebuša (Feldbahn).